Malum Ramazan ayındayız ve oruç tuttuğumuzda ağız kokumuz oluşabiliyor. Bu durumda da yapılabilecek tek şey diş fırçalamak. Oruçlu kişilerin diş fırçalaması ise çok fazla sorulan bir soru. Aslında bu sorunun cevabı mantıken çok basit olsa da dini kuramları puta tapar gibi uygulayan Müslüman kardeşlerim diş fırçalamak orucu bozar diye dişlerini fırçalamıyor. Olayın kısa mantığını şöyle açıklayayım yine de hak vermezseniz oruçluyken dişlerinizi fırçalamayın da pis pis koksun.

Bir Müslüman’ın temiz olması sünnettir, peygamber efendimiz temizliğe ve hijyene çok dikkat edermiş. Bu yüzden örnek bir Müslüman’ın temiz olması önemlidir, oruç da farz olduğuna göre iki iyi şeyi bir arada yapmak gerekir. Şimdi oruç tuttuğunuz için ağzınızın kokmasını ve başka insanları rahatsız etmesini hoş göremezsiniz, Müslüman’a bu yakışmaz. Peki ne yapacaksınız? Dişlerinizi fırçalayacaksınız. Boğazınızdan içeri su kaçtı oruç gitti tüh eyvah eyvah. Yok arkadaşım, onun bunun demesiyle boğazdan bir iki damla su kaçtı diye oruç bozulmaz. Oruç dediğimiz nefsimizi köreltmek için girdiğimiz diyettir. Allah’ın rızasını kazanmak ve nefsimizi terbiye etmek için girdiğimiz bir yolda ağzımızın pis kokması kabul edilemez fakat temiz olmak için boğazınızdan bir iki damla su kaçması kabul edilebilir. Yani biraz mantıkla ve at gözlüğünüzü çıkartıp bakarsanız temiz olmayı tercih edeceğinizi düşünüyorum.

Konuyu yapay zekaya da sordum, o da alttaki cevabı verdi.

Diş fırçalamak, genellikle orucu bozmaz. İslam dininde oruç tutan kişilerin ağızlarını temizlemek için diş fırçalamaları ve diş macunu kullanmaları tavsiye edilir. Ancak, ağızdan mideye gidebilecek su veya diğer sıvı maddelerin yutulması orucu bozar. Bu nedenle, diş fırçalama sırasında dikkatli olmak ve ağzınızı yıkarken fazla suyu yutmayın. Ayrıca, bazı insanlar diş fırçalamak sırasında ağızlarında kanama yaşayabilirler. Bu durumda, kanı yutmamak için ağzınızı iyice durulamanız veya farklı bir zaman diliminde diş fırçalamanız önerilebilir.

Kategori: