Evinizde kendi el işçiliğinizle ya da sanayi tipi sayılmayan bir araçla üretim yapıp bunları internet ortamından satıyor ve para kazanıyorsanız ihtiyacınız olan şey Esnaf Muafiyet Belgesi’dir. Esnaf Muafiyet Belgesi sayesinde bu işleri yasal olarak standart vergi masrafları olmadan (vergi, stopaj, kdv, sgk-bağkur masrafları vs.) yapabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ildeki Vergi Dairesi’ne başvurun, belgenizi alın ve işi bilen bir bankaya gidip hesabınızı açtırın. İnternetten kazandığınız tüm paraları bu hesaba yönlendirin, her gelen miktarın %4’ü otomatik olarak devlete vergi olarak kesilsin, daha sonrasında başınız ağrımasın. Olayın kıssadan hissesi bu. Peki gelin bu belgeye nasıl başvuru yapabileceğinizi anlatmaya geçelim.

İnternet Üzerinden Esnaf Muafiyet Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle şu adresteki formu kendi bilgilerinizle doldurmanız gerekiyor. Adresteki form resmi İnteraktif Vergi Dairesi sayfasıdır. Herhangi bir sebeple link açılmazsa ivd.gib.gov.tr adresinden e-devlet bilgilerinizle giriş yapın ve yukarı sol kısımdaki arama kısmına “Esnaf Muafiyet Belgesi Talep Dilekçesi” yazın. Çıkan formu aşağıdaki görseldeki gibi doldurun.

Esnaf Muafiyet Belgesi İnternet Üzerinden Başvuru Adım 1

Formu yukarıdaki şekilde doldurduktan sonra “İleri” butonuna tıklayarak 2. Adım’a geçebiliriz. 2.Adım’da yaptığınız işe dair birkaç fotoğraf yükleyebilirsiniz, bu fotoğraflarda yaptığınız işi hangi ortamda yaptığınızın, hangi malzemeleri kullanarak nasıl ürünler çıkarttığınızın fotoğraflarını yüklerseniz sizin yararınıza olabilir. Fotoğrafları yükledikten sonra Özet kısmından bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edin ve “Kaydet” butonuna basın. İşte bu kadar, Esnaf muafiyet belgesi almak için illa bulunduğunuz il veya ilçedeki vergi dairesine gitmeniz gerekmiyor.

İnternet Esnaf Muafiyet Başvurumu Yaptım, Sırada Ne Var?

Öncelikle belgenizin vergi dairesine ulaşması, ilgili birime tebliğ edilmesi gerekiyor. Bu kısımda herhangi bir şey yapmayacaksınız. Bu işlemler tamamlandıktan sonra tarafınıza bulunduğunuz ilin vergi dairesinden bir arama gelebilir. Bu telefon görüşmesinde yaptığınız birkaç ürünle birlikte sizi vergi dairesine çağırabilirler ya da yerinde inceleme yapmak için size randevu verebilirler. Bazı vergi daireleri herhangi bir şekilde evinize gelmezken bazıları da evinize gelip direkt olarak yerinde inceleme yapabiliyor. Geldiklerinde ürünleri nasıl yaptığınızı, nerede ve nasıl sattığınızı sorabilirler. Bu sorulara doğru şekilde cevap verin. İlgili yerin fotoğraflarını çektikten sonra yeniden beklemeniz gerekir. Ortalama 1 hafta sonra vergi dairesinde ilgili birime gidip onaylandıysa belgenizi alabilir, onaylanmadıysa neden onaylanmadığının bilgisini alabilirsiniz.

Esnaf Muafiyet Belgesi’nin Avantajları Nelerdir?

Bu belgenin en büyük avantajı özel sektör çalışanıysanız ek bir işi yasal olarak vergi vermeden yapabilmeniz. Örneğin tam zamanlı bir iş yapıyorsunuz ve işten geldikten sonra evde anahtarlık ya da el örmesi ürünler yapıyorsunuz. Bu ürünleri satarak kazanç elde etmeniz vergisiz kazanç sağladığınız için normalde yasal değil, bu kısımda Esnaf Muafiyet Belgesi alarak geliriniz sadece %4’ünü vergi olarak vererek tüm yasal sorumlulukları yerine getirmiş oluyorsunuz. Diğer avantajları şu şekildedir:

  • Stopaj vergisi ödemezsiniz
  • Sigorta veya Bağ-Kur yaptırmanıza gerek yoktur. Eğer herhangi bir sigorta güvenceniz yoksa İSTEĞE BAĞLI olarak Bağ-Kur yaptırma imkanınız vardır.
  • KDV ödemezsiniz.
  • KDV Beyannamesi Damga Vergisi ödemezsiniz
  • Gelir – Geçici Vergi Beyannamesi için Damga Vergisi ödemezsiniz.
  • 3 Ayda bir ödenmesi gereken Muhtasar Beyannamesi için Damga Vergisi ödemezsiniz.
  • Yılda bir kez verilmesi gereken Gelir Vergisi Beyannamesi Damga Vergisi ödemezsiniz.
  • %4 gibi çok cüzi bir miktar vergi ödemesi yaparak yasal sorumluluklarınıza yerine getirir ve ileride büyük cezalar yemekten kurtulabilirsiniz.

Özel Sektör Çalışanları (SGK’lı Çalışanlar) Esnaf Muafiyet Belgesi Alabilirler mi?

Özel sektörde tam ya da yarı zamanlı sigortalı olarak çalışıyorsanız Esnaf Muafiyet Belgesi’ne BAŞVURABİLİRSİNİZ. Esnaf Muafiyet Belgesi için herhangi bir şekilde ek sigorta yaptırmanız gerekmez ve aynı şekilde mevcut sigortanız da hiçbir şekilde etkilenmez.

Memur Esnaf Muafiyet Belgesi Alabilir mi?

Hayır, memur sınıfında bulunan vatandaşlar herhangi bir şekilde ticari bir faaliyet yapamayacağı için Esnaf Muafiyet Belgesi’ne BAŞVURAMAZ.

Kategori:

Etiketler:

, ,