Gecenin 3.27’sinde bu yazıyı yazdıran illet bir sendromdur kendisi. Soğuk algınlığım olmasına ve yorgun olmama rağmen 1.30’da uyudum, sabaha kadar mışıl mışıl uyumayı planlarken o da ne, ayaklarımda dizime kadar tarifi mümkün olmayan bir şey.

Huzursuz Bacak Sendromu’nun olayı ne?

Valla olayı nedir bilmiyorum ama çok saçma şekilde sizi uykunuzdan eden lanet bir şey. Ayakları kaşısan geçmez, kendine çeksen hafiflemez ya kalkıp yürüyeceksin ya da koparıp atacaksın. Tek çare bu, tıpta çaresi yok.

Huzursuz Bacak Sendromu ne zaman ortaya çıkar?

Kendimden yola çıkarak ilerleyeceğim, bende genellikle uykum olmadığında yatağa girip uyumaya çalıştığımda ortaya çıkıyor. Resmen bacaklarım beni yataktan çıkarmak için elinden geleni yapıyor, yataktan çıkıp oturunca veya biraz yürüyünce ise hafifliyor, uykum gelmeden yatağa girdiğimde ise katiyen uyumama izin vermiyor. Ayrıca sigara içmek kesinlikle tetikliyor çünkü bildiğiniz üzere sigara tüketimi uyku kalitesini düşüren bir şey. Sigara içmediğim zamanlarda çok nadir yaşıyordum, Antakya meselesinden beri sigaraya tekrar başladım ve HBS hayatıma yeniden girdi diyebilirim.

Şuan 28 yaşımı dolduruyorum ve yaklaşık 5 yıldır bu sendromu yaşıyorum. Doktora da gittim ama herhangi bir tedavisi mümkün değil şuan için.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Muhtemelen bu sorunun cevabı her kişide farklı olacaktır ama bendekileri şu şekilde tarif edebilirim: ayaklardan dize kadar uyuşma, özellikle diz bölgesinde içeriden çok ince bir kaşınma gibi karıncalanma, ayaklarımı soğuk duvara vs. yasladığımda ağrılarımda azalma, dizimden aşağıda (özellikle diz kısmında) hafif yanma hissi ve ağrı. Yani halk arasında kamışma lafı vardır bizim buralarda, bende de tam olarak öyle bir his oluşuyor işte, kamışıyor bildiğiniz bacaklarım ve tarifi gerçekten mümkün değil bunun.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?

Kalkıp yürüyün. Evet o uyku gitti bir kere, bunu kabullenin, uykunuza dalmaya devam etmek için çaba göstermeyi bırakın çünkü o uykuya devam edemeyeceksiniz. HBS başladıysa illa ki önce onu alt etmeniz gerekmektedir, bunun çaresi 2 saat uyanık kalmak olsa da o yataktan kalkın. Biraz yürüyün, ayaklarınızı soğuk suyla yıkayın, uykunuzun gelmesini bekleyin. Uykunuz tam anlamıyla gelmeden yatarsanız HBS sizi bırakmayacak ve uykunuzu berbat edecektir.

Kategori: