Hamilelikte İzotonik Serum Fizyolojik 0.9 NaCl kullanılır mı?

Evet, hamileliğinizin herhangi bir döneminde gerekli olması halinde %0.9 NaCl (Serum Fizyolojik – İzotonik – SF) kullanılabilir. Prof. Dr. İsmail Fahri ÖÇER’in açıklaması bu yönde olup bebeğinize herhangi bir şekilde zarar vermeyeceğini belirtmiştir.

Öncelikle hamileliğinizi kutlamak isterim. Oldukça farklı bir sürece girdiniz, vücudunuz çok farklı tepkiler veriyor ve bazen hipotansif durumlar yaşayabiliyorsunuz (baş dönmesi, baygınlık hissi gibi). Bu gibi durumlarda sağlıkçıların aklında hemen SF olarak adlandırdığımız %0.9NaCL içerikli nam-ı diğer boş serum gelir. Hamilelik döneminde bir iki ilaç harici hiçbir ilaç gerekli olmadığı sürece önerilmediği için herhangi bir sebepten dolayı (genellikle sıvı kaybı, vücutta tuz eksikliği ya da hipotansiyon gibi durumlar) üzerinde Serum Fizyolojik %0.9 NaCL yazan bir serum taktırdınız ve bebeğinize bir zararı olup olmadığınızı düşünüyorsanız korkmayın. İçinde herhangi bir ilaç bulunmayan Serum Fizyolojik (SF) hamileliğinizin hangi dönemininde olursanız olun bebeğinize herhangi bir şekilde zarar vermez.

Tüm ilaçların prospektüsünde yazdığı gibi SF’inde prospektüsünde “Hamilelikte Kullanımı” başlığı altında doktorunuza danışmanız gerektiği yazar. Bunun belirli sebepleri vardır, vücudunuzda tuz oranı zaten yüksekse SF yüklemesi doğru olmayabilir. Bunu da en iyi bilecek olan kişi doktorunuzdur. Tahlillerinizde herhangi bir değer bozukluğu mevcut değilse hamileliğin herhangi bir döneminde gerekli olması halinde SF (Serum Fizyolojik) kullanabilirsiniz.

Bununla ilgili alanında uzman bir doktorun ağzından cevap isterseniz de Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzmanlaşmış Prof. Dr. İsmail Fahri ÖÇER’in aşağıdaki cevabını okuyabilirsiniz.


Prof. Dr. İsmail Fahri ÖÇER

İzotonik sodyum klorür (tuz) solüsyonu, serum fizyolojiktir. Gebeliğin hiçbir döneminde bebeğe zarar vermesi söz konusu olamaz. Sıvı alımının arttırılması akılcı ve doğru bir çözümdür. Eşinizin gebeliği, reglinin birinci günü esas alınarak, 3 hafta 5 günlük olarak hesaplanmış ise dış gebelik olasılığının kesinlikle ekarte edilmesi gerekir. En iyi dileklerimle.

— Prof. Dr. İsmail Fahri ÖÇER

Kategori: