Nihayet Türkiye’nin otomobili, C-SUV tamamen elektrikli TOGG piyasaya çıktı. Bugün açıklanan fiyatlarına göz attığımızda ise gerçekten piyasa ile rekabet edecek seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Kendi klasmanında ve fiyat seviyesindeki diğer araçlarla karşılaştığımızda ise donanım özellikleri olarak ciddi farklar yarattığını da görebiliriz. Lafı fazla uzatmadan öncelikle TOGG’un fiyatlarına geçelim.

TOGG İç Mekan

TOGG Fiyatları

Karşımıza 3 farklı donanım paketiyle çıkan T10X’in fiyatları şu şekilde:

  • V1 RWD Standart Menzil (Versiyon 1 – Rear Wheel Drive (Arkadan itişli)) – 953.000₺
  • V2 RWD Standart Menzil (Versiyon 2 – Rear Wheel Drive (Arkadan itişli)) – 1.055.000₺
  • V2 RWD Uzun Menzil (Versiyon 2 – Rear Wheel Drive (arkadan itişli)) – 1.215.000₺

TOGG Standart Menzil vs Uzun Menzil

TOGG Standart Menzil olarak sunulan menzil mesafesi ortalama 300km iken Uzun Menzil olarak sunulan menzil mesafesi ise ortalama 500km’dir. Menzil mesafelerinin iklim, yol ve ağırlık gibi etmenlere göre kısalıp uzayabileceği (genellikle kısalır) göz önünde bulundurulmalı.

TOGG Donanım Paketleri

TOGG tüm donanım paketlerinde arkadan itiş (RWD) özelliği ile geliyor ve şuan için 3 farklı donanım paketi belirlenmiş. Bunlar V1 Standart Menzil, V2 Standart Menzil ve V2 Uzun Menzil şeklinde. (Standart menzilin 300km, uzun menzilin 500km olduğunu hatırlatmak isterim.)

TOGG Donanım Paketleri

En baz donanımda öne çıkan en büyük eksiklik 22 kW AC şarj kapasitesi olarak görülmekte. Bu özellik V2 Standart Menzil ve V2 Uzun Menzil’de ise Pakete dahil olarak satılmakta. Ayrıca en baz donanımda Meridian Premium Ses Sistemi’ninde olmadığını görebilirsiniz, diğer bir çok özellik ise tüm donanımlarda standart olarak sunulmuş. Bunlardan öne çıkanlar ise sürüş modları, sensörler, anahtarsız giriş ve çalıştırma ve diğer markaların aksine multimedya ekranları. En boş paketi de en dolusunu da alsanız tüm multimedya ekranları tüm paketlerde standart olarak sunulmuş durumda.

TOGG Multimedya Ekranları

İçeride çok fazla fark görünmeyen aracın asıl farklılıkları ise dışarıda belli ediyor kendisini.

TOGG Dış Donanım Paketleri

TOGG Dış Donanım Paketleri

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere elmas kesim jantlar en boş pakette sunulmamakta. Ön LED farlar tüm modellerde standart olsa da TOGG Yönetimi ön sis farklarını en baz pakete eklememeyi uygun görmüş. Ayrıca aranızın boş paket olduğunu göstermek için Siyah tavan rayları ve cam çerçeveleri de standart sunulmakta, diğer paketlerde bu kısımları krom olarak görmekteyiz. Isıtmalı ön cam özelliği ise V2’lerde Pakete dahil özellik olarak sunulurken baz donanımda yer almamış. Panoramik cam tavan ise tüm modellerde opsiyonel olarak sunuluyor.

TOGG En Boş Pakette Olmayan Özellikler

Ayrıca aşağıdaki özellikler de maalesef en baz donanım paketinde yer almıyor.

• Isıtmalı ön cam
• Isıtmalı arka koltuklar
• Elmas kesim alaşım jantlar,
• 8J X 19 ebatlarında
• 22 kW AC Şarj kapasitesi
• Ön çapraz trafik uyarısı
• Adaptif sürücü asistanı
• Yoğun trafik pilotu

Adaptif sürücü asistanı ve yoğun trafik pilotu ise 2023 yılı içerisinde güncelleme olarak sunulacak.

TOGG Teknik Verileri (Bagaj hacmi, boyutlar, şarj süresi)

TOGG Teknik Veriler

Yukarıdaki teknik verileri karşılaştırdığımızda küçük farklılıklar olduğunu görebiliyoruz. Örneğin aracın en dolu paketi en boş paketinden yaklaşık 200kg daha ağır ve bu oldukça büyük bir rakam. Bu yüzden olsa gerek en dolu paket diğer iki pakete göre 0-100 km/s hızlanma karşılaştırmasında 0.4 sn geride kalıyor.

Kategori: