WordPress siteler genellikle maksimum 2mb dosya yükleme özelliği ile gelir ve daha büyük bir dosya yüklemeye çalıştığınızda da “Bu dosya Maksimum Dosya Yükleme Boyutunu Aşıyor Hatası” ile karşılaşırsınız. Bu durum WordPress güvenliği için getirilmiş bir özellik olsa da WordPress çalışma alanının büyüklüğü düşünüldüğünde kesinlikle herkesin değiştirmek zorunda olduğu, WordPress’in düşüncesinin aksine çok da kullanılmayan bir özelliktir. Bu hatanın çözümü ise oldukça basittir, herhangi bir eklenti kurmanıza gerek kalmadan ilgili dosyalara küçük birer kod ekleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

.htaaccess ile WordPress Dosya Yükleme Boyutu Arttırma

Aslında basit yöntem sitenizin bulunduğu ana dizindeki .htaaccess dosyasına aşağıdaki kodları eklemektir.

php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 128M
php_value memory_limit 256M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

Kodları nasıl ekleyeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki gerekli düzenlemesi yapılmış .htaaccess dosyasını indirip .zip dosyasından çıkarttıktan sonra sitenizin ana dizinine atabilirsiniz.

cPanel’den giriş yaptıktan sonra .htaaccess dosyanızı göremiyorsanız yukarıdaki ayarlar simgesine dokunup “Gizli dosyaları göster (dotfiles)” seçeneğini aktifleştirmelisiniz.

cPanel Dosya Yöneticisi Gizli Dosyaları Gösterme

Functions.php ile Maksimum Dosya Boyutu Arttırma

Bir şekilde .htaaccess dosyanıza ulaşmayı başaramadınız fakat functions.php’yi görebiliyor musunuz? O zaman aşağıdaki kodları functions.php dosyanızda uygun bir alana ekleyerek sitenize yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutunu değiştirebilirsiniz.

@ ini_set ( 'upload_max_size' , '64M' ) ;  
@ ini_set ( 'post_max_size' , '64M' ) ; 
@ ini_set ( 'max_execution_time' , '300' ) ; 

Wp-config.php ile Maksimum Dosya Boyutu Arttırma

.htaaccess ve functions.php ile çözemediyseniz en basit yöntemlerden diğeri de wp-config.php dosyasını editlemektir. Aşağıdaki kodları wp-config.php dosyanıza uygun alana ekleyerek Max. Upload Size hatasından kurtulabilirsiniz.

@ ini_set ( 'upload_max_size' , '20M' ) ;  
@ ini_set ( 'post_max_size' , '13M' ) ; 
@ ini_set ( 'memory_limit' , '15M' ) ;  

Kategori: